تبلیغات
فیزیک - ضد جاذبه

فیزیک

دوشنبه 11 بهمن 1389

ضد جاذبه

نویسنده: امید مرکبی   طبقه بندی: ضد جاذبه، 

 

ضد جاذبه

نیویورك تایمز

ترجمه : نیلوفر قدیری


زمانی بود كه وقتی از پایان جهان صحبت به میان می آمد، همان طور كه «رابرت فراست» هم می گوید، میان دو گزینه آتش و یخ مجبور به انتخاب یكی بودید، یا دنیا آتش می گیرد و پایان می یابد یا یخ می زند و به انتها می رسد. اما ارزیابی های تعجب آور جدید از ستارگان دوردست كه توسط تلسكوپ فضایی هابل صورت گرفته است نشان می دهد، یك انرژی تاریك ناشناخته رفته رفته و با قدرت زیاد در حال متلاشی كردن گیتی است. انیشتین این انرژی را كه منشأ آن هنوز ناشناخته است پیش بینی كرده بود. با این حال بعدها او آن را بزرگترین اشتباه خود خواند. انیشتین گفته بود یك نوع نیروی جاذبه در حال فروپاشاندن گیتی است. قدرت این نیرو چنان زیاد است كه طی میلیاردها سال عمر دنیا تغییری نكرده است.

نظریه پردازانی كه در تلاش برای توضیح این نیروی مرموز هستند، می گویند این نیرو در طول زمان می تواند نیرومندترین یا ضعیفتر شود. این نیرو یا سرانجام دنیا را در یك لحظه و از هم می پاشاند یا در آینده دور رفته رفته آن را خاموش می كند؛ این آینده دور ده ها میلیارد سال با زمان حال فاصله دارد. اگر این نیرو خود به خود از میان برود، جاذبه بار دیگر بر گیتی مستولی می شود و جهان خود به خود فرو می پاشد.

چندی پیش دكتر «آدام ریس» از مؤسسه علوم تلسكوپ فضایی در بالتیمور(آمریكا) نخستین تصاویر قابل مشاهده و گستردهای را نشان داد كه قدرت این نیروی ضد جاذبه را در طول زمان تحلیل می كرد. او گفت: داده های موجود نشان می دهد كه كیهان رفته رفته توسعه می یابد، سرد و تاریك می شود و رفته رفته از بین می رود نه این كه در یك لحظه و در یك واقعه ناگهانی نابود شود.دكتر «ریس» و تیم او كه شامل چند استاد دانشگاه كالیفرنیا هستند از هابل برای جستجو و مطالعه ستارگان و ابرنواختران استفاده می كند. آنها 42 ابرنواختر جدید كشف كرده اند كه شش یا هفت عدد از آنها از دورترین ابرنواختران شناخته شده اند.یافته های پژوهش های چند ساله آنها نشان می دهد، از میان نظریه هایی كه درباره پایان دنیا وجود دارد نظریه انیشتین از همه بیشتر با اطلاعات موجود همخوانی دارد. دكتر «ریس» می گوید: آنچه ما یافته ایم نشان می دهد این نیرو یك انرژی تاریك نیمه دائم است و به نظر می رسد كه مدت هاست با ماست و اگر تغییری می كند، این تغییر بسیار كند و آرام است. در گذشته كه این اطلاعات را نداشتیم با نظریه انیشتین احساس نزدیكی نمی كردیم. اما اكنون فرق می كند.

دكتر «مایكل ترنر» كیهان شناس دانشگاه شیكاگو می گوید: «این بزرگترین راز همه تاریخ علم است، چه این انرژی تاریك در طول زمان تغییر بكند و چه نكند در ماهیت این راز تغییری ایجاد نمی شود. اطلاعاتی كه به تازگی به دست آمده پیشرفت بزرگی است. این نخستین اطلاعات از این نوع است.اگرچه این نتایج جدید، پیش بینی یك قرن پیش انیشتین را تأیید میكند اما دكتر «ترنر» می گوید: «نمی توان با استناد به این نتایج جدید نظریه های دیگر را رد كرد. اطلاعات مزبور همچنان این احتمال را كه نیروی ضد جاذبه ناگهان قدرت بگیرد و سیارات، ستارگان و حتی اتمها را متلاشی كند، تقویت می كند.»

ارزیابی های آینده ممكن است در گشودن راز این انرژی تاریك مؤثر باشند. اما دكتر «ریس» می گوید: نتایج تحقیقات و اطلاعات كنونی نشان می دهد، هر گونه تحول تسریع كننده كه به قدرتمند شدن این انرژی تاریك منجر شود تا 30 میلیارد سال دیگر روی نخواهد داد. بسیاری از فیزیكدانان می گویند، این تخمین ها چندان مطمئن نیستند اما یافته های جدید ممكن است به ارزیابی دوباره مدل هایی منجر شود كه حجم و تحولات این انرژی در فضا را پیش بینی می كنند. این مدل ها فعلاً چندان خوب نیستند. دانشمندان مؤسسه علوم فضایی هابل اخیراً در یك كنفرانس خبری آخرین نتایج یافته های خود را درباره موجود سیاه یا انرژی تاریك در دنیا اعلام كرده اند.

نخستین بار شش سال پیش دو گروه از منجمان از وجود یك نیروی مرموز به نام انرژی تاریك خبر دادند و اعلام كردند كه این نیرو در حال متلاشی كردن دنیاست.

كیهان شناسان یك قرن است كه فكر می كردند این نیرو در اثر جاذبه كیهانی كند و آرام شده است اما این دو گروه دریافتند كه از 5 میلیارد سال پیش كهكشان ها در اثر این نیرو سرعت گرفته اند.در آن زمان وجود انرژی تاریك و حرف زدن درباره آن چندان جدی نبود، اما در سال های بعد یافته های جدید این موضوع را تقویت كرد و اكنون همه باور دارند كه در جایی دور در آسمان ها، اتفاقاتی در حال روی دادن است. هیچ كس به راستی نمی داند این انرژی تاریك چیست.

اكنون صدها و هزاران ستاره شناس برای یافتن پرسشی برای این سؤال بزرگ شب ها با مجهزترین تلسكوپ ها و تجهیزات رو به آسمان قرار می گیرند. بعضی از آنها در پیروی از كار دو گروهی كه شش سال پیش نخستین نشانه ها را دریافت كردند، در جستجوی نوعی ستاره در حال انفجار هستند به نام «ابرنواختر نوع اول.»

این ستارگان در فضا كاملاً مشخص هستند و دانشمندان را قادر می سازند تا درباره اندازه دنیا و میزان و چگونگی رشد آن در طول زمان اطلاعات مفیدی به دست آورند. گروه های دیگر تحقیقات خود را بر روی چگونگی تأثیر نیروی ضد جاذبه این انرژی تاریك بر رشد كهكشان ها متمركز كرده اند. بعضی دیگر از ستاره شناسان و به ویژه گروهی از دانشگاه شیكاگو در حال ساخت مجموعه ای از رادیو تلسكوپ ها در قطب جنوب هستند تا به وسیله آن تحولات كهكشان ها را مطالعه كنند.یافته های جدید و ماجرای جذاب انرژی تاریك، تصمیم سازمان ناسا برای از بین بردن تلسكوپ فضایی هابل در فضا را زیر سؤال برده است.ناسا طراحی را در دست دارد كه در آن مرگ تدریجی هابل در فضا پیش بینی شده است. كارشناسان ناسا می گویند بعد از حادثه پیش آمده برای فضاپیمای كلمبیا، اعزام یك هیأت جدید با یك فضاپیمای جدید به فضا بسیار خطرناك است.

دكتر «ریس» می گوید كه با این تصمیم مخالف است و توقف كار هابل به معنای توقف تحقیقات بسیار مهم در سال های آینده است.همكاران این دانشمندان نیز كه سال هاست در جستجوی یافته های جدید درباره ماجرای انرژی تاریك هستند. با نظر او موافقند. آنها از این كه ناسا در حال بررسی چنین تصمیمی است حیرت زده شده اند و تأكید می كنند كه هابل باید به عمر خود ادامه دهد.اخیراً پیشنهاد ارسال ماهواره ای به فضا مطرح شده كه نام اختصاری آنSNAP است و برای مشاهده و مطالعه هزاران ستاره در حال انفجار از درون فضا طراحی می شود.

فیزیكدانان دانشگاه بركلی مسئول طراحی و ساخت این ماهواره هستند. انیشتین در سال 1917 در جستجو برای یافتن پاسخی به این سؤال كه چرا گیتی به خودی خود متلاشی نشده است، نظریه انرژی تاریك را مطرح كرد. در سال 1929 «ادوین هابل» ستاره شناسی كه تلسكوپ هابل به نام او نامگذاری شده است كشف كرد كه دنیا و كیهان در حال توسعه است. در این تحلیل چنین تصور شده كه نیروی جاذبه، این گسترش و توسعه را كند می كند و شاید روند آن را در طول زمان عكس كند. اما همان طور كه گفته شد شش سال پیش دو گروه ستاره شناس دریافتند كه این روند گسترش به جای تسریع در حال كند شدن است.جدیدترین یافته ها نشان می دهد كه چیزی شبیه انرژی تاریك انیشتین در فضا در حال فعالیت است. در نظریه انیشتین توضیح داده نشده كه چرا این انرژی از ابتدا به وجود آمده است. انرژی تاریك هیچگاه مستقیماً دیده نشده است. این موضوع شبیه یك داستان علمی تخیلی به نظر می رسد اما همه دانشمندان از گذشته تا به حال به وجود چنین نیروی ناشناخته ای معترف بوده اند.

برخی محاسبات دانشمندان درباره قدرت این انرژی به یك عدد واحد رسیده است كه نام آن را «>W گذاشته اند. این عدد در حقیقت نسبت میان فشار و تراكم این انرژی تاریك است. شناختن این عدد و چگونگی تغییر آن در طول زمان ممكن است به شناسایی ماهیت این انرژی كمك كند.هدف دانشمندان از تحقیقات آینده ارزیابی عدد « >W با دقت 5 درصد است. اما حتی این ارزیابی ها هم می تواند به پایان كابوس انرژی تاریك منجر شود.با از بین رفتن تلسكوپ هابل كار صیادان انرژی تاریك پیچیده تر می شود. اما آنها از فعالیت باز نمی ایستند. با ادامه كار دانشمندان شاید زمانی در آینده نزدیك هیجان انگیزترین راز علم حل شود.

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :