تبلیغات
فیزیک - سرعت گرانش

فیزیک

دوشنبه 11 بهمن 1389

سرعت گرانش

نویسنده: امید مرکبی   طبقه بندی: سرعت گرانش، 

 

سرعت گرانش

نوشته: حسین جوادی

همچنانكه می دانیم در نسبیت، سرعت نور بالاترین سرعت هاست و هیچ چیز بالاتر از سرعت نور حركت نمی كند.

این سرعت تقریباً c=3x10^8 m/s است. بنابراین در نسبیت سرعت گرانش برابر سرعت نور است. اما هنگامیكه اسپین یك الكترون تغییر می كند، اسپین الكترون مشابه آن نیز فوری تغییر می كند و چنین به نظر می آید كه این تغییرات همزمان انجام می شود.

این نشان می دهد كه انتقال اطلاعات دز اندازه های اتمی بالاتر از سرعت نور صورت می گیرد. ما می توانیم بپذیریم كه هیچ چیز بالتر از سرعت نور حركت نمی كند، اما انتقال اطلاعات از این قانون طبعیت نمی كند. اما چنین دیدگاهی برخورد علمی با طبیعت نیست. اما چگونه می توانیم این پدیده را توجیه كنیم؟ ما باید بپذیریم كه انتقال اطلات بالاتر از سرعت نور انجام می شود، اما این پدیده نیز از قوانین طبیعی طبعیت می كند و باید آنرا توجیه كرد آیا علامتی در فیزیك وجود دارد كه سریعتر از امواج الكترومغناطیسی حركت كند؟

مطمئاً چنین علامتی هست و آن گراویتون است.

گرانش

در نظریه سی. پی. اچ. ، گرانش یك جریان است. این جریان دائمی بین تمام ذرات و اجسام وجود دارد. به عنوان مثال به زمین و ماه توجه كنید.

زمین دارای میدان گرانش است. یك میدان گرانشی از تعداد متنابهی سی. پی. اچ. (گراویتون) تشكیل شده است. پس میدان گرانشی زمین نیز از تعداد بیشماری سی. پی. اچ تشكیل شده است كه در اطراف زمین در حركت هستند.

فرض كنیم زمین منزوی است. یعنی هیچ كنش و واكنشی بین زمین و سایر اجسام وجود ندارد. در این صورت همه ی سی. پی. اچ. هایی كه به زمین می رسند، جذب آن شده و از نیروهای موجود در آنجا اطاعت می كنند اما همچنان كه می دانیم زمین منزوی نیست و با سایر احسام كنش متقابل دارد. نگاهی به زمین و ماه بیندازید. در اینجا دو میدان وجود دارد، یكی میدان گرانشی زمین و دیگری میدان گرانشی ماه هنگامیكه یك گراویتون به زمین می رسد، گراویتون دیگری زمین را ترك می كند و به دلیل آنكه دارای یك زیر كوانتوم گرانشی است، زمین را به دنبال خود می كشد.

تا جاییكه زمین از حوزه عمل این زیر كوانتوم گرانشی خارج شود. مانند یك توپ كه جدار خارجی آن را با چسب مایع آغشته كرده باشیم. هنگامیكه می خواهیم آن را از زمین جدا كنیم، زمین را به دنبال خود می كشد.

اما سی. پی. اچ. چیست؟

تعریف سی. پی. اچ

فرض كنیم یك ذره با جرم ثابت m وجود دارد كه با مقدار سرعت ثابت Vc نسبت به تمام دستگاه های لخت حركت می كند. و Vc>c, c is speed of light بنابراین سی. پی. اچ. دارای اندازه حركت خطی برابر mVc است.

اصل سی. پی. اچ

Principle of CPH


سی. پی. اچ. یك ذره بنیادی با جرم ثابت است كه با مقدار سرعت ثابت حركت می كند. این ذره داری لختی دورانی است. در هر واكنش بین این ذره با سایر ذرات یا نیروها در مقدار سرعت آن تغییری داده نمی شود، بطوریكه حال با توجه به اصل سی. پی. اچ. و گراش از دیدگاه نظریه سی. پی. اچ. اجازه بدهید نگاه جدیدی به انتقال اطلاعات در ساختمان اتم بیندازیم.

دو الكترون الف و ب را در ساختمان فوتون در نظر بگیرید. این دو الكترون مدام در حال تبادل سی. پی. اچ. هستند، مانند همه ی ذرات و اجسام موجود در جهان هنگامیكه یك گراویتون از الكترون الف به الكترون ب می رسد، اسپین و جهت حركت آن تملم اطلاعات الكترون الف را به الكترون ب منتقل می كند.

بنابراین اگر اسپین الكترون الف تغییر كرده باشد، الكترون ب، این اطلاعات را از طریق گراویتون دریافت می كند. حال ما می توانیم سرعت گراویتون را حساب كنیم. فرض كنید دو الكترون در فاصله d=1x10^-15 m كه برابر با قطر اتم است قرار دارند. یك گراویتون فاصله ی d را در كمترین زمان ممكن طی می كند. این كمترین زمان برابر است با زمان پلانك كه برابر است با T=5.39x10^-44 s. بنابراین سرعت گراویتون V از رابطه ی زیر به دست می آید.

V=d/T=(10^-15m)/(5.39x10^-44s)=2x10^28 m/s این مقدار تقریباً ده بتوان بیست برابر سرعت نور است:

یعنی V=10^20c لطفاً توجه كنید كه Vc>V زیرا گراویتون دارای اسپین است و Vc سرعت سی. پی. است زمانیكه دارای اسپین نیست.
vv

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :