تبلیغات
فیزیک - سیاهچاله ها وشتاب جهان از دیدگاه سی.پی.اچ

فیزیک

سیاهچاله ها وشتاب جهان از دیدگاه سی.پی.اچ

حامد پورایمانی، دانشگاه اصفهان

hamed_physics@yahoo.ca

همان طور كه می دانیم در نظریه سی.پی.اچ اسپین وزمان رابطه ی مستقیمی دارند. با توجه به این نظریه، سی. پی. اچ. بنیادی ترین ذره است و همه چیز از سی. پی. اچ. ساخته شده است. تولید سایر ذرات نظیر پروتون و الكترون ... با افزایش اسپین سی. پی. اچ. ها امكان پذیر است. این فرایند را می توان در تولید و واپاشی زوج الكترون-پوزیترون بخوبی مشاهده و توجیه كرد.

فوتونی با انرژی زیاد، تمامی انرژی E=hf خود را در برخورد با هسته از دست می دهد و یك زوج الكترون - پوزیترون می آفریند. پوزیترون ذره ای است كه كلیه ی خواص آن با خواص الكترون یكسان است مگر بار الكتریكی و علامت گشاور مغناطیسی آن، زیرا بار الكتریكی پوزیترون مثبت است.تولید زوج الكترون - پوزیترون


در ارتباط با تولید زوج، فرایند معكوسی وجود دارد كه نابودی زوج نامیده می شود. یك الكترون و یك پوزیترون مجاور یكدیگر، در هم ادغام می شوند و به جای آن انرژی تابشی به وجود می آیدنابودی زوج


امروزه مشاهده ی تولید و واپاشی زوج الكترون - پوزیترون در آزمایشگاه یك پدیده ی عادی بشمار می رود. در سال 1955 برای نخستین بار زوجهای پروتون- پاد پروتون و نوترون - پاد نوترون در آزمایشگاه آفریده شدند.

با توجه به پدیده های فوق بسادگی (طبق نظریه سی. پی. اچ.) مشاهده می می شود كه هنگام تولید زوج، سرعت خطی سی. پی. اچ. های موجود در ساختمان فوتون به اسپین تبدیل می شود و هنگام واپاشی زوج، اسپین به سرعت خطی تبدیل می شود. حال با توجه به اتساع زمان

T = To ( 1 – (V^2) / (C^2) ) ^1/2


كه نسبیت بر آن تكید دارد بخوبی می توان اتساع زمان نسبیتی را از نظریه سی. پی. اچ. به دست آورد. زیرا همچنانكه می دانیم با افزایش سرعت ذره/جسم طبق رابطه ی بالا آهنگ زمان كند می شود. این امر دلالت بر آن دارد كه رابطه ی مستقیمی بین اسپین و زمان قابل اثبات و پذیرفتنی است.

لذا می توان نتیجه گرفت كه در عالم هستی،جهان هایی با زمانهای مختلف( به خاطر داشتن اسپینهای مختلف ) وجود دارند. حال انتقال از یك جهان به جهان دیگر را تصور كنید كه دارای زمان های (اسپین های) مختلفی هستند. این دو حهان را با الف و ب نشان می دهیم.

حالت اول : زمان در ب تندتر از الف است

چون زمان در ب تندتر از الف است، لذا اسپین در ب بیشتر از الف است. هنگام ورود از جهان الف به جهان ب اسپین سی.پی.اچ ها افزایش یافته و انرژی انتقالی آنها به انرژی دورانی تبدیل می شود. بنابراین در مرز دو جهان چگالی سی.پی.اچ ها بالا میرود ( چون انتقال كمنری داریم ) و در صورتیكه چگالی به اندازه ی كافی باشد، بتدریج سیاهچاله بوجود می آید. در این صورت از دید ناظر بیرونی كه به سیاهچاله می نگرد، گذشت زمان درون سیاه چاله قابل مشاهده نیست. چرا كه سیاهچاله روی مرز دو عالم با زمانهای مختلف قرار گرفته است.

حالت دوم : زمان در ب كندتر از الف است

چون آهنگ زمان در ب كندتر از الف است، لذا اسپین در ب كمتر از الف است. بنابراین حركت سی. پی. اچ. ها از حالت اسپینی به انتقالی تغییر می كند. با افزایش حركت انتقالی سی. پی. اچ. ها، تكانه ی خطی آنها موجب افزایش تكانه جهان شده و افزایش انرژی انتقالی (انرژی دورانی سی. پی. اچ. ها به انرژی انتقالی تغییر می كند) به كل جهان ب منتقل و موجب شتاب آن خواهد شد. به برداشت اینجانب این همان راز نهفته ی علت شتاب جهان و منبع تامین نیرو و انرژی لازم برای این شتاب است!

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :